Jak powinien przebiegać zabieg podologiczny u osoby z cukrzycą
Po pierwsze, zabieg musi być poprzedzony dokładnym wywiadem z pacjentem.
W naszym gabinecie podologicznym w Wadowicach i Skawinie unikamy moczenia stóp, ponieważ sprzyja to maceracji naskórka, co powoduje, że warstwa rogowa jest mało wyraźnie zarysowana. Może to prowadzić do powstania mikrourazów oraz skaleczeń. Do zmiękczania zrogowaciałego naskórka używa się specjalistycznych płynów na bazie mocznika.
Zabieg podologiczny rozpoczynamy od skrócenia płytki paznokciowej, a następnie opiłowujemy ją zgodnie z linią łożyska odpowiednim frezem. Nie należy wycinać zbyt mocno brzegów, ponieważ sprzyja to wrastaniu paznokci. Bardzo delikatnie oczyszczamy wały paznokciowe, następnie przechodzimy do strony podeszwowej stopy. Wszelkie zrogowacenia należy usuwać jednorazowym skalpelem bądź frezem drobnoziarnistym. Kolejnym krokiem jest wykonanie delikatnego peelingu oraz wmasowanie odpowiedniego preparatu.
Bardzo ważne jest ostrożne manipulowanie narzędziami tak, aby nie doprowadzić do skaleczenia, ponieważ rany u pacjentów chorych na cukrzycę goją się znacznie dłużej i trudniej niż u osoby zdrowej.
Ważne jest również używanie preparatów o działaniu antyseptycznym oraz nawilżającym, zawierających w swoim składzie substancje takie jak np. srebro czy propolis.
Podologia Wadowice Podologia Skawina Podolog Wadowice
Codzienna pielęgnacja domowa stóp diabetyka:
PAMIĘTAJ! Nawet niewielkie skaleczenie w obrębie stóp może prowadzić do
poważnych konsekwencji.
NAJWAŻNIEJSZE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI: